RASSOMLARIMIZ VA REZIDENTLARIMIZ BILAN TANISHING
Turli amaliyot va qarashlar orqali dasturimizni shakllantirayotgan rassomlar va rezidentlar bilan tanishing.
The Callas
Yunonistonlik rassomlar Lakis Ionas va Aris Ionas vizual san’at, kino, musiqa, to‘qimachilik va jonli ijro kesishmasida faoliyat yurituvchi “The Callas” ijodiy uyushmasining asoschilaridir. Ular o‘z loyihalarida jamoaviy xotira, hamkorlikda ijod qilish amaliyoti hamda insonning makon va an’ana bilan aloqasini o‘rganadilar. Aka-uka ijodkorlar Londondagi Chelsi san’at kollejida tasviriy san’at va kino bo‘yicha ta’lim olganlar va O‘rta yer dengizi submadaniyatlari, post-pank estetikasi va an’anaviy hunarmandchilik usullari uyg‘unlashgan ta’sirchan vizual tilni shakllantirgan.
“The Callas” doirasida ular “Documenta” (Kassel), “Palais de Tokyo” (Parij), Yangi muzey (Nyu-York), “DESTE” jamg‘armasi (Afina) va “NADA Miami kabi dunyoning yetakchi muassasalarida ko‘rgazmalar va jonli mahurat darslarida ishtirok etib, shuningdek, Li Renaldo va Jim Sklafanos kabi musiqachilar va rassomlar bilan hamkorlik qilishgan. Rassomlar Gretsiyaning Afina shahrida yashab ijod qiladilar.
Toshkentdagi Zamonaviy san’at markazining Badiiy qarorgohlari dasturi doirasidagi rezidensiya davomida ular Toshkentning modernizm me’morchiligi, tarixiy mahallalari va yunon diasporasi merosini tadqiq etadilar, mahalliy hunarmand va ustalar bilan hamkorlikda yangi makonga xos asarlarni yaratadilar.
BIZNING
RADIOMIZ
CCA Radio — muntazam ravishda tashkil etiladigan ovozli loyiha bo‘lib, DJ-setlar, instrumental chiqishlar, shuningdek ko‘rgazmalar bilan bog‘liq saundtreklar hamda mahalliy va xalqaro san’atkorlarning mehmon sifatidagi setlarini o‘z ichiga oladi.

ПОЗНАКОМЬТЕСЬ С НАШИМИ ХУДОЖНИКАМИ И РЕЗИДЕНТАМИ
Познакомьтесь с художниками и резидентами, формирующими нашу программу через разнообразие практик и взглядов.
The Callas
Греческие художники Лакис Ионас и Арис Ионас — основатели творческого объединения The Callas, работающего на стыке визуального искусства, кино, музыки, текстиля и перформанса. В своих проектах они исследуют коллективную память, практики совместного творчества и связь человека с местом и традицией. Братья получили образование в области изобразительного искусства и кино в Chelsea College of Arts в Лондоне, сформировав выразительный визуальный язык, в котором переплетаются средиземноморские субкультуры, эстетика постпанка и традиционные ремесленные техники.
В рамках The Callas они участвовали в выставках и перформансах в ведущих институциях мира, включая Documenta (Кассель), Palais de Tokyo (Париж), New Museum (Нью-Йорк), DESTE Foundation (Афины) и NADA Miami, а также сотрудничали с такими музыкантами и художниками, как Ли Ранальдо и Джим Склафанос. Художники живут и работают в Афинах, Греция.
Во время резиденции в рамках программы CCA Artist Residencies они будут исследовать модернистскую архитектуру Ташкента, исторические махалли и наследие греческой диаспоры, создавая новые сайт-специфик работы в сотрудничестве с местными ремесленниками и перформерами.
ОТКРОЙТЕ
НАШ РАДИО
CCA Radio — это регулярный звуковой проект, включающий DJ-сеты, инструментальные выступления, а также представление саундтреков, связанных с выставками, и гостевые сеты как местных, так и международных артистов.