15-may kuni “Namuna” art-rezidensiyasida Toshkent Zamonaviy san’at markazi tomonidan tashkil etilgan bastakor va ovoz ustasi Matas Petrikasning “OSMON” loyihasi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
OSMON – bu Matas Petrikas tomonidan yaratilgan generativ VST vositasi bo‘lib, u o‘zbek ovozli materiallari, jumladan tovushlar, an’anaviy cholg‘ular, shahar teksturalari va dala yozuvlari asosida yaratilgan. Ochiq kodli dasturiy ta’minoti asosida qurilgan loyiha muayyan joyning tovushlarini elektron musiqa yaratish, filmlar uchun saundtreklar yozish va ovoz dizayni uchun ijodiy vositaga aylantiradi.
Tajriba-sinov cholg‘u asboblarini yaratish tajribasiga tayanib, Matas zamonaviy ish jarayonlari yordamida mahalliy tovush merosini qanday qayta talqin qilish mumkinligini o‘rganadi. Loyiha Toshkentning tovush landshaftini generativ yondashuvlar va sun’iy idrok texnologiyalari bilan uyg‘unlashtiradi, muayyan joyning tovushlari kreativ dasturiy ta’minotga qanday aylanishini qayta ko‘rib chiqadi.

Презентация OSMON в арт-резиденции «Namuna» от резидента Матаса Петрикаса
15 мая в арт-резиденции «Намуна» состоялась презентация проекта OSMON композитора и звукового художника Матаса Петрикаса, организованная Центром современного искусства в Ташкенте (CCA Tashkent).
OSMON — это генеративный VST-инструмент, созданный Матасом Петрикасом на основе узбекского звукового материала, включая голоса, традиционные инструменты, городские текстуры и полевые записи. Построенный на основе программных фреймворков с открытым исходным кодом, он преобразует звуки конкретного места в творческий инструмент для создания электронной музыки, написания саундтреков к фильмам и звукового дизайна.
Опираясь на опыт создания экспериментальных инструментов, Матас исследует, как местное звуковое наследие можно переосмыслить с помощью современных рабочих процессов. Проект соединяет звуковой ландшафт Ташкента с генеративными подходами и технологиями искусственного интеллекта, переосмысливая то, как звуки конкретного места превращаются в творческое программное обеспечение.