2026-yil 6-sentabrda Toshkent Zamonaviy san’at markazi madaniy muassasa, uchrashuvlar joyi va jonli ijodiy muhit sifatida o‘z eshiklarini ochadi. 1912-yilgi rekonstruksiya qilingan binoda joylashgan muassasa shahar va mintaqadagi birinchi shunday loyiha bo‘lib, san’atning har qanday shakli o‘z qarorgohiga ega bo‘lishi kerak degan ishonchga asoslanadi.
Ko‘p tarmoqli dastur zamonaviy san’at, jonli ijro, kino, dizayn, adabiyot va musiqa sohalaridagi taniqli va yangi ijodkorlarni birlashtiradi. Ko‘rgazmalardan tashqari, bu yerda kutubxona, restoran va konsept-do‘kon – biroz to‘xtab, odamlar bilan uchrashish va shoshilmasdan vaqt o‘tkazish mumkin bo‘lgan makon faoliyat yuritadi. U haftada olti kun u barcha qiziquvchilar uchun ochiq bo‘ladi.
Ochilish “Hikmat” ko‘rgazmasi bilan boshlanadi, u muassasaning butun keyingi rivojlanishiga turtki bo‘ladi.

Центр Современного Искусства в Ташкенте (CCA Tashkent) откроется 6 сентября 2026 года
6 сентября 2026 года Центр Современного Искусства в Ташкенте (CCA Tashkent) откроет свои двери как культурная институция, место встреч и живая творческая среда. Расположенный в реконструированном здании 1912 года, он станет первым подобным проектом в городе и регионе, основанным на убеждении, что искусству в любых его формах нужен свой дом.
Многопрофильная программа объединит известных и начинающих авторов из сфер современного искусства, перформанса, кино, дизайна, литературы и музыки. Помимо выставок, здесь будут работать библиотека, ресторан и концепт-стор — пространство, где можно замедлиться, встретиться с людьми и провести время без спешки. Шесть дней в неделю он будет открыт для всех, кому интересно заглянуть внутрь.
Открытие начнётся с выставки «Хикмах» (Hikmah), которая задаст тон всему дальнейшему развитию институции.