Toshkent Zamonaviy San’at Markazi (ZSM) 2026-yil 21-martda O‘zbekistondagi zamonaviy san’at, tadqiqot va jamoat faoliyatiga bag‘ishlangan birinchi doimiy muassasa sifatida jamoatchilikka ochiladi. Markazni Gayane Umerova tashkil qilgan bo‘lib, u O‘zbekiston Madaniyat va san'atni rivojlantirish jamg'armasi tomonidan boshqariladi. Markaz O‘zbekiston, Markaziy Osiyo va xalqaro san’at olami doirasidagi san’atkorlar, mutafakkirlar va tomoshabinlarni bog‘laydigan ochiq va inklyuziv madaniy makon sifatida tasavvur qilinadi.
Toshkentning markazida joylashgan inshoot 1912-yilda shaharning birinchi tramvay liniyasi uchun dizel stansiyasi va depo sifatida qurilgan sanoat binosida faoliyat yuritadi. Bino mashhur fransuz me’morlari Studio KO tomonidan ehtiyotkorlik bilan qayta tashkil etilgan bo‘lib, uning sanoat xarakteri saqlanib qolgan, shu bilan birga an’anaviy o‘zbek materiallari, yorug‘likni filtrlaydigan me’moriy motiflar va turli san’at amaliyotlari hamda jamoat tadbirlarini qo‘llab-quvvatlaydigan moslashuvchan galereyalar orqali yangicha talqin qilingan.
Baadiy rahbar va bosh kuratori Dr Sara Raza boshchiligida, ZSM yil davomida ko‘rgazmalar, jamoat tadbirlari, ta’lim va tadqiqotlarni o‘z ichiga olgan dasturini taqdim etadi. Ochilish dasturining markazida 21-martdan 30-iyungacha davom etadigan "Hikmah" ko‘rgazmasi turadi. Dr Raza badiit rahbarligida qilingan Hikmah — o‘zbekcha “hikmat” ma’nosini anglatadi — markazning me'morchiligi va makon tarixiga javob beradigan  asarlarni jamlaydi. Ko‘rgazmada Muhannad Shono, Nari Uord, Shohruh Rahimov va Tariq Kisvanson tomonidan maxsus tayyorlangan asarlar, shuningdek Kimsuja va Ali Cherri asarlari, Nadi Kaabi-Linke tomonidan Solomon R. Guggenhaym muzeyidan ijaraga olingan asarlar hamda Vladimir Pan, Daribay Saipov va Baxtiyor Saipovning Nukusdagi Savitsky muzeyidan tarixiy asarlari namoyish etiladi.
Toshkentdagi dastur bilan bir qatorda, ZSM xalqaro loyihalarni ham taqdim etadi, bu orqali o‘zbek zamonaviy san’ati global muloqot maydoniga kiritiladi. 2026-yil may oyida Vyacheslav Axunov:  "Tafakkur vositalari" ko‘rgazmasi  Venetsiyadagi Franketti saroyida 61-Xalqaro san’at biyennalesi doirasidagi qo‘shimcha loyiha sifatida ochiladi. Ko‘rgazma san’atkorning besh o‘n yillik amaliyotini, shu jumladan 1970-yillarda amalga oshmagan va ilgari ko‘rilmagan asarlarni taqdim etadi. Yil davomida "Kabakov: Kosmik energiya markazi" ko‘rgazmasi, taklif etilgan kurator Zelfira Tregulova tomonidan kuratsiya qilingan holda, Markazni tasavvur, energiya va umid g‘oyalari bilan bog‘liq muhitga aylantiradi.
Jamoat dasturlari markazning fuqarolik va madaniy uchrashuv maydoni sifatidagi missiyasining markazida turadi. Markaz Navro‘z gala festivali (21–23 mart 2026) bilan ochiladi, undan keyin  Me’morchilik uyushmasining O‘zbekistondagi Sayyor maktabi dasturi, London shahridagi Me'morchilik uyushmasi bilan uch yillik hamkorlikni o‘z ichiga olgan keng qamrovli dastur boshlanadi. Yoz davomida “Toshkentning yoz kunlari” shaharning turli mahallalarini yetti haftalik jamoat san’ati festivali orqali faollashtiradi, dekabr oyida esa "Tashkent Film Encounters" dasturi tarixiy Toshkent Xalqaro Kinofestivali merosini nishonlaydi va uni yangi talqin qiladi.
Markaz barcha uchun bepul ochiq bo‘lib, kutubxona, ustaxona maydonlari, Badiiy Qarorgoh, ta’lim va professional rivojlanish imkoniyatlarini taqdim etadi. Toshkent Zamonaviy san’at markazi — muloqot, tajriba va madaniy almashinuv uchun umumiy makon sifatida shakllantirilgan bo‘lib, bugungi san’at amaliyotini qo‘llab-quvvatlash bilan birga, O‘zbekistonda va chet elda madaniyat sohasidagi keyingi avlod mutaxassislariga investitsiya qiladi.

Искусство, архитектура и общественная жизнь: программа первого года работы Центра современного искусства в Ташкенте
Центр современного искусства в Ташкенте (ЦСИ) откроется для публики 21 марта 2026 года как первое в Узбекистане постоянное учреждение, посвящённое современному искусству, исследованиям и взаимодействию с сообществом. Основанный Гаянэ Умеровой и возглавляемый Фондом развития культуры и искусства Узбекистана, ЦСИ задуман как открытое и инклюзивное культурное пространство, объединяющее художников, мыслителей и аудиторию из Узбекистана, Центральной Азии и международного арт-сообщества.
ЦСИ расположен в самом сердце Ташкента и занимает промышленное здание 1912 года, изначально построенное как дизельная станция и депо для первой трамвайной линии города. Здание прошло тщательную трансформацию под руководством признанных французских архитекторов Studio KO, которые сохранили его индустриальный характер, одновременно переосмыслив пространство с использованием традиционных узбекских материалов, светопроницаемых архитектурных мотивов и гибких галерей, рассчитанных на широкий спектр художественных практик и общественных мероприятий.
Под художественным руководством доктора Сары Раза, художественного директора и главного куратора, первый год работы ЦСИ формирует круглогодичную программу выставок, публичных мероприятий, образовательных инициатив и исследовательской деятельности. В центре открывающей программы находится выставка Hikmah (21 марта – 30 июня 2026 года), первая выставка Центра. Куратор д-р Раза, название выставки Hikmah — что на узбекском означает «мудрость» — объединяет сайт-специфичные работы, созданные в диалоге с архитектурой и пространственной историей ЦСИ. В экспозицию вошли новые произведения Муханнада Шоно, Нари Уорда, Шохруха Рахимова и Тарика Кисвансона, а также работы Кимсуджи и Али Черри, произведения Надии Кааби-Линк в рамках займа из Музея Соломона Р. Гуггенхайма, а также исторические работы Владимира Пана, Дарибая Саипова и Бахтияра Саипова из Музея Савицкого в Нукусе.
Помимо программы в Ташкенте, ЦСИ представит международные проекты, которые интегрируют узбекское современное искусство в глобальный культурный диалог. В мае 2026 года выставка Vyacheslav Akhunov: Instruments of the Mind откроется в Palazzo Franchetti в Венеции как параллельный проект 61-й Международной художественной выставки La Biennale di Venezia, демонстрируя пять десятилетий практики художника, включая ранее нереализованные и невиданные работы 1970-х годов. Позднее в 2026 году проект Kabakov: The Centre for Cosmic Energy, куратор — Зельфира Трегулова, преобразит ЦСИ в спекулятивное сайт-специфичное пространство, исследующее идеи воображения, энергии и надежды.
Публичные программы являются ключевым элементом миссии ЦСИ как культурной и общественной площадки. Центр откроется гала и фестивалем Навруз (21–23 марта 2026 года), за которым последует широкая программа мероприятий, включая программу Architectural Association Visiting School Uzbekistan, трёхлетнее сотрудничество с Architectural Association, Лондон. В течение лета фестиваль Tashkent Summer Days оживит районы города семинедельным фестивалем искусства, а в декабре 2026 года Tashkent Film Encounters переосмыслит и отметит наследие исторического Ташкентского международного кинофестиваля.
С бесплатным доступом для всех, библиотекой, мастерскими, резиденциями для художников, образовательными и профессиональными программами, ЦСИ задуман как общее пространство для диалога, эксперимента и культурного обмена — поддерживая художественную практику сегодня и инвестируя в следующее поколение деятелей искусства и культуры в Узбекистане и за его пределами.